Známe nejčastější mýty, které panují okolo pořízení fotovoltaiky
Obsah článku
Také vás nalákala energie, kterou lze získat ze slunce? Nedivíme se, jde o zdroj poměrně levný a jedním dechem také spolehlivý. A navíc teď i hojně podporovaný ze strany zodpovědných institucí.
Není divu, solární energie je šetrná k životnímu prostředí a čerpat jim můžete opravdu kdekoli. Od pořízení solárních panelů nás však často odrazují hluboce zakořeněné mýty. A o jaké jde? Seznamte se s nimi a zjistěte spolu s námi, kde leží pravda.
Mýtus první: když slunce zajde, budu bez energie
Je pravdou, že oproti třeba takovému Turecku máme v naší zemí čistě slunečných dní poměrně málo. To by vás však rozhodně nemělo od pořízení solárních zařízení odradit. V dnešní době je totiž lze vybavit akumulačními panely a bateriemi, které vám vyrobenou energii dodají vždy, když ji budete potřebovat. Během dne se tak můžete snadno předzásobit a v noci nebo za bouřky čerpat ze zásob.
Běžné systémy navíc bývají napojeny i na běžnou rozvodnou síť, takže pokud se cokoliv pokazí, nemusíte se o komfort ve své domácnosti vůbec nijak obávat.
Mýtus druhý: Dotace dostanu jen tehdy, když se pustím do celkové rekonstrukce
Také byste rádi získali na pořízení fotovoltaiky nějaké ty dotace od státu? Není to nemožné, stačí se zapojit do programu Nová zelené úsporám s vyplněním potřebných dokumentů vám pomůže třeba i váš dodavatel solární energie.
A můžete si opravdu pořídit jen samostatnou solární elektrárnu nebo třeba fotovoltaické zařízení pro vytápění a ohřev vody, nic další není třeba a v kapse vám tak může zůstat finanční injekce ve výši až 150 000 Kč. A to se rozhodně vyplatí. Její výše samozřejmě závisí na tom, jak komplexní zařízení jste si pořídili. Všeobecně platí, že čím je multifunkční, tím větší dotaci budete mít. Proč tedy nevyjít vstříc moderním technologiím, když je to tak snadné?