Aby svetr dlouho vydržel… jak se starat o evergreen podzimního šatníku
Obsah článku
Má ho snad každý z nás – oblíbený svetr, na který nedáme dopustit. A může nám vydržet řadu let – tedy pokud se o něj budeme starat správně.
Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější zásady v péči o tenhle hřejivý kus oblečení. Pozornost je nutné věnovat opravdu všemu – od použitého pracího prostředku až po způsob uložení svetru.
Nejvíce chyb uděláme při praní
Určitě si neberte k ruce běžné prací prášky. Málokdo to ví, ale bývají zásadité, což vlně opravdu nesvědčí. Vsaďte raději na speciální prací prostředky určené na vlnu. Může jít také o ty, které se starají o ochranu jemných vláken. Vybírejte podle toho, co v domácnosti nejlépe využijete.
U některých svetrů bývá doporučeno praní pouze ručně, a to ve vlažné vodě. Ovšem zpravidla snesou i speciální program v pračce. Volte vždy ten nejšetrnější s nízkou teplotou – a především bez ždímání! Jedině tak si svetr udrží i po pracím cyklu svůj tvar, pružnost a hřejivost.
Náš tip: jestliže se opravdu ručnímu praní svetru nelze vyhnout (platí např. pro ten kašmírový), proveďte to ve vaně. Napusťte vlažnou vodu, přidejte prostředek, určený pro praní svetrů a připravte se na trochu práce. Každý kus svetru je nutné ve vodě jemně promnout, přičemž trochu větší péči věnujte manžetám rukávů nebo límečku, jež se znečišťují nejjednodušeji. Pracujte opatrně a nikdy nepoužívejte příliš mnoho síly. Mohla by se poškodit vlákna.
Kde svetr po vyprání sušit
Praní však celý proces očisty nekončí. Pokud si myslíte, že teď už stačí jen svetr pověsit na ramínko a máte hotovo, pak se pletete. Nejdříve z něj odsajte co největší množství vody. Ovšem nikoli klasickým procesem ždímání. Zabalte ho do ručníku a jemně mačkejte. Při praní v pračce není vždy tento krok třeba, záleží na parametrech zvoleného programu. A jak postupovat dál?
Najděte rovnou plochu, na níž můžete svetr až do uschnutí rozložit, a ponechte ho tam. Určitě není vhodná horní strana sušáku, jednotlivé šňůry by mohly na vlně nechat nehezké otisky. Vhodné samozřejmě není ani ramínko. Vlna nacucaná vodou je těžká a svetr by se snadno vytahal. A zapomeňte i na sušičky. Vlněnému oblečení totiž kombinace tlaku a tepla rozhodně nesvědčí. Pravděpodobně by se srazilo – a to opravdu hodně. A neprospívá mu ani tření o buben, ke kterému v sušičce chtě nechtě dochází.
Kam svetr uložit, až bude suchý?
Ani tady vám nepomohou klasická ramínka. I když je vlna a jí podobné materiály suchá, přece jenom něco váží. A pokud svetr necháte delší dobu zavěšen v prostoru, začne se od ramen pomalu vytahávat. Navíc mají ramínka i další nehezkou vlastnost – do vlny se obtisknou a tento vzorek tu zůstane až do dalšího kola praní. A příliš si nepomůžete ani oblíbenými pomocníky do šatníku s kulatým průměrem.
Takže kam tedy se svetrem? Uložte ho do skříně. Dejte si záležet na jeho poskládání. Postupujte stejně jako u triček. Výsledkem by měl být úhledný komínek, složený jen ze svetrů.
Jak si poradit s nehezkými žmolky
Nejdříve se podívejme na to, jak se vlastně tvoří. Pokud ji totiž dokážeme předcházet, budeme mít rázem o starost míň. Podívejme se na vlákno svetru pod lupou – překvapení! Jeho povrch se totiž skládá z mnoha malých šupinek. A pokud použijeme při praní nevhodný postup nebo prací prostředek, vlákna se o sebe začnou utřít a brzy se do sebe „zaseknou.“ A to jsou právě žmolky.
A jak se jich zbavit? Pokud se utvořily jen na malé ploše, poradí si s nim třeba hrubá strana houbičky na nádobí. O něco účinnější (ovšem také nebezpečnější) je obyčejná žiletka. A příslovečnou třešničkou na dortu je pak elektrický odžmolkovač. I ten opravdu dobrý koupíte do pětistovky a vašim svetrům dá krásnější vzhled doslova za pár vteřin.