Pěstujete masožravku? Máme pro vás několik tipů

Pokud jste zdatní pěstitelé a zahradníci, i pokud si vystačíte s pár květinami v interiéru, budou se vám líbit masožravé rostliny. Tyto nestandardní a velmi zajímavé rostliny dodají originalitu vašemu bytu. Asi víte alespoň z filmu Adéla ještě nevečeřela, že masožravky chytají hmyz.

Možná vás ale překvapí, že zdroj energie mají stejný jako obyčejná pokojovka. Jejich zelená barva obsahuje barvivo chlorofyl, který složitou soustavou přenašečů mění sluneční záření ve zdroj energie ATP (adenosin trifosfát). Hmyz slouží masožravým rostlinám pouze jako zdroj živin, které jiné rostliny čerpají z půdy pomocí kořenového systému.

Tato adaptace se u rostlin vyvinula, protože rostou v prostředí velmi živinově chudém jako jsou kamenité půdy nebo bažiny, které mají nízké pH, které znemožňuje využití prvků. Tyto oblasti nejsou chudé jen na důležité živiny jako je dusík a fosfor, ale chybí zde i mikroprvky důležité pro funkci enzymů jako je například Mg, Mo, Fe, Cr a podobně.

Masožravé rostliny mají svou neobyčejnou krásu

Mají dekorativní listy, které slouží jako důmyslné pasti k lovu hmyzu. Pozor, ač je atraktivní zavírání pastí, nedrážděte rosnatky a jiné masožravé kytky nebo vám nebudou prospívat. Při častém dráždění mohou i odumřít. Rostliny hmyz k životu nepotřebují, proto není nutné je nijak přikrmovat.

Plant Venus Fly Trap - Gemshots / Pixabay

Gemshots / Pixabay

Rosnatky jsou nejběžnější prodávanou masožravku, ale rostou například i v České Republice. Jsou vzácné a chráněné, proto se je nesnažte přenést domů. Navíc jsou v našich podmínkách velmi drobné. Rosnatky jsou vhodné i pro začínající pěstitele. Jsou dekorativní díky drobným bobulkám s trávícími enzymy. Jsou poměrně náročné na zálivku a přísun slunečního světla preferují vlhčí půdy a nepřežijí delší vyschnutí. Rozmnožují se semeny, vegetují jako letničky.

Přečtěte si zajímavý článek:  Ideální rostliny do dětského pokoje

Prodávanou a oblíbenou masožravou rostlinou je láčkovka

Může být poměrně robustní, v přírodě si může pochutnat i na malých obratlovcích. Láčky mohou být různě zbarvené a velké. Pochází z tropického deštného pralesa, proto potřebují vlhkost a odražené ne přímé a ostré světlo. Dobře jim děla vzdušná lehká zemina. Můžete je pěstovat ve skleněných vitrínách které lépe zachovávají vlhkost. Druhy pocházející z vysoko položených pralesů snáší teploty i pod 15 stupňů.

Snadno pěstovatelnou a okrasnou masožravkou je Sarracenia. Je to rostlina vlhko kyselo a teplomilná. Mají rády přechodné zatopení, ale porostou vám během letní sezóny i za oknem.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search