Těhotenské neduhy mohou potrápit každou nastávající maminku

Čekáte svoje první miminko a trápí vás nejrůznější nepříjemnosti, jako je pálení žáhy, nadýmání, zácpa a řada dalších? Nejste sama, téměř každou ženu během těhotenství potkají (více či méně) některé obtíže, které mohou její stav znepříjemnit.

Obvykle o nic vážného nejde, nejsou nebezpečné, protože prostě k těhotenství patří, mohou ale mnoha budoucím maminkám znesnadňovat jejich čekání na miminko. Měla byste ale vědět, že každé těhotenství je jiné a stejně tak i vaše prožívání tohoto období se může lišit od prožitků třeba vaší kamarádky. Vždy se proto řiďte svým aktuálním stavem a také radami svého ošetřujícího lékaře (i když s některými neduhy si můžete pomoci sama). A jaké to tedy ty nejčastější neduhy jsou?

Pálení žáhy

Objevuje se v těhotenství díky vysokým hladinám progesteronu, které uvolní svěrač, který normálně brání zpětnému pronikání žaludečního obsahu do jícnu. Kyselý obsah žaludku pak sliznici jícnu dráždí a vyvolává právě pálení žáhy. To na začátku těhotenství – v pozdějších fázích gravidity pak pro změnu pálení žáhy způsobuje zvětšující se děloha, který tlačí na žaludek, z něhož pak uniká kyselina do jícnu. Jezte menší porce a častěji, nejezte už před spaním. Někomu pomáhá sklenka mléka nebo kefíru, použít můžete i některá léčiva (volně prodejná, ale raději se poraďte s lékařem).

Nauzea a zvracení

Tak tyhle „ranní“ obtíže, které se vyskytují často po celý den, zná hodně těhulek. Obvykle tyhle obtíže po 3. měsíci těhotenství pominou. Nebojte se jich, nadměrné slinění a nauzea jsou neškodné (pokud tedy nezvracíte příliš často a hodně). Pokud je vám nejhůře po ránu, zkuste si už večer, než usnete, připravit k posteli suchary nebo piškoty, případně čaj a snězte to ještě než vstanete. Pokud je vám špatně celý den, opět je vhodné píst a jíst málo a častěji, volte potraviny, které nejsou tučné, mastné – vyhněte se raději i mléčným nápojům. Každé ženě pomáhá něco jiného a každá snáší tyhle neduhy po svém. Pomáhejte si i bylinkami – ideální je zázvorový čaj nebo zázvorové bonbony či žvýkačky (koupíte v lékárnách). Zázvorový čaj už také koupíte (v prodejnách zdravé výživy), nebo si nastrouhejte zázvor do čajové konvice (čajovou lžičku), přelijte vroucí vodou a nechte několik minut vyluhovat. Pak sceďte do šálku a ochutit můžete medem.

Přečtěte si zajímavý článek:  Proč si dát na výběru poklice na kola opravdu záležet

Únava bývá velice častá

Těhulkám se chce pořád spát nebo odpočívat. Pokud tomu tak je, poslouchejte svoje tělo a řiďte se jím. Látková výměna totiž probíhá 5x rychleji než dříve, srdce vypuzuje do těla více krve a rychleji, takže se zrychlilo i vaše dýchání a vy jste unavená. Odpočívejte i v průběhu dne (pokud to jde), choďte spát večer dřív a snažte se co nejvíce relaxovat. Poslouchejte hudbu, cvičte, běžte na těhotenskou masáž nebo se nechte namasírovat partnerem. K masáži se skvěle hodí následující směs éterických olejů: Do 50 ml rostlinného oleje přidejte 3 kapky benzoe, 8 kapek pomeranče, 2 kapky levandule a 2 kapky neroli. Pak masírujte. Protože ale neproběhly žádné průzkumy, jak éterické oleje ovlivňují vývoj plodu v děloze v prvním trimestru, raději všechny éterické oleje používejte až od 4. měsíce.

Nutkání na močení

chce se vám pořád chodit čůrat? Není divu, i to je naprosto normální. Děloha se zvětšuje a tlačí na močový měchýř. Uleví se vám ve druhém trimestru (a přitíží zase v tom posledním). Pokud ale pociťujete častější nutkání na močení a k tomu ještě třeba pálení nebo svěděním příčinou může být infekce močových cest a lékař vám předepíše léky. Je nutné nic nepodcenit, zanedbaný zánět močových cest může způsobit i samovolný potrat¨nebo předčasný porod! Snažte se hodně pít (i když se to zdá jako nesmyslné, ale naopak, čím více budete pít, tím se zabrání přílišné koncentraci moči, ve které by se pak více množily bakterie).

Přečtěte si zajímavý článek:  Maderoterapie: Jednoduchý způsob, jak se zbavit celulitidy jednou pro vždy

Zácpa

Hormony, které zpomalují trávicí systém, způsobují i to, že se zpomalí činnost střev. Jezte více ovoce, zeleniny a potravin s vysokým obsahem vlákniny a hodně pijte. Omezte potraviny, které v sobě mají hodně sacharidů (s výjimkou rýže). Zácpu mohou někdy způsobit přípravky s železem, pokud byste je užívala delší dobu. Na druhé straně je železo zase důležité jako prevence před anémií (chudokrevností). Raději se poraďte s lékařem.

Woman Pregnant Pregnancy Mom  - Cparks / Pixabay

Cparks / Pixabay

Otoky a křečové žíly

Příčinou vzniku křečových žil je zvýšený tlak dělohy na pánevní žíly. Pokud v rodině křečové žíly máte, pak k nim budete mít asi také sklon. Noste speciální těhotenské punčocháče, nestůjte dlouho, často odpočívejte s nohama ve zvýšené poloze. To platí i pro otoky nohou – k nim dochází v důsledku nahromadění tekutiny v dolních končetinách. Dochází k tomu hlavně tehdy, pokud čekáte více dětí, ve vzácných případech však mohou otoky nohou signalizovat nebezpečnou preeklampsii – proto vždy vše konzultujte s lékařem. Nesolte příliš, snažte se jíst střídmě, abyste moc nepřibrala a cvičte pokud možno každý den. Cvičení zlepší krevní oběh.

Bolesti zad

Některé maminky jsou k nim náchylnější. Zhruba od 5. měsíce se mohou objevit – má na ně vliv hmotnostní přírůstek (i na držení páteře) a těhotenské hormony mají za následek uvolnění vazivového aparátu, zejména páteře a pánve. Co můžete udělat, aby se vám ulevilo? Hodně odpočívejte, každý den cvičte /zejména cviky na posílení zádového svalstva), naučte se chodit a nosit předměty správně, noste boty s nízkým podpatkem… silnější bolesti konzultujte s lékařem, někdy je nutná rehabilitace apod.

Přečtěte si zajímavý článek:  Vyberte si tu správnou postýlku pro vašeho drobečka

Svědění

Jsou těhulky, které trápí svědění pokožky. Jak se zvětšuje bříško, napíná se tím pokožka a právě tohle napínání může způsobit, že vás pak kůže svědí. Používejte zvlhčující krémy a oleje do koupele s vhodnými éterickými olejíčky. Objeví-li si ale svědění celého těla, zvláště na konci těhotenství, může jít o problémy s játry, které se musejí léčit.

Krvácející dásně

V těhotenství byste měla zajít aspoň 2x k zubnímu lékaři na kontrolu. Proč? Protože právě v těhotenství jsou díky hormonálním změnám dásně měkčí a náchylnější k poranění a zánětům. Někdy stačí jen odstranit zubní kámen a masáž dásní měkkým kartáčkem. Používejte i dentální nit a také mezizubní kartáček.

Co ještě dalšího můžete pociťovat: plynatost, poruchy trávení, závratě, mdloby, nespavost, bolestivost prsů, občas krvácení z nosu, hemeroidy, bolesti v podbřišku, vaginální výtok atd. To vše je normální a většinou jde o běžné nezávažné neduhy, které zažívá téměř každá těhulka. Nevíte-li si rady, určitě se poraďte s lékařem, aby vás uklidnil nebo poradil, co dál.

Woman Pregnant Pregnancy Mom  - Cparks / Pixabay

Cparks / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search