Vadnou vám orchideje? Zachráníte je černým čajem
Obsah článku
Ne vždy se těmto exotickým kráskám daří za našimi okny tak, jak bychom chtěli. A co si tedy počít ve chvíli, kdy se hlásí první problémy? Především je musíte dobře rozpoznat. Nestačí se jen smířit s tím, že rostlina už dlouho nekvete. Pozorujte ji a pokud se objeví pokroucené nebo zvadlé listy, zasáhněte.
Problém tkví prakticky vždy v kořenovém systému. Dobře si tedy pohlídejte, aby byl zdravý a bez výskytu patogenů. A to zjistíte jedině tak, že orchidej přesadíte. Nejdříve ji vyjměte z květináče a kořeny zkontrolujte.
Zaměřte se na to, zda jsou všechny kořeny zdravé
A jak na to? Není to naštěstí vůbec těžké. Jednoduše vysypte z květináče všechnu kůru, kořeny očistěte a dobře je prohlédněte. Neměl by na nich být mech. Pokud tomu tak je, odstraňte ho. A zároveň zapátrejte po všech nemocných a mrtvých kusech. Poznáte je podle odlišné barvy, ale i podle toho, že jsou uvnitř duté. Zpravidla jdou také lehce odlomit, což se vám u zdravých kořenů nepodaří.
Jakmile budete mít hotovo, měli byste vzniklé rány ošetřit proti vniknutí patogenů. A právě o to se postará černý čaj. A jak si hnojivo z něj připravit?
Černý čaj nechte vylouhovat a vychladnout
Vezměte si k ruce sáček černého čaje a nechte ho vylouhovat v litrové sklenici od okurek. Víc opravdu potřebovat nebudete. Podle kvality stačí na přípravu pět až deset minut. Následně nechte hnojivo vychladnout.
A co si s ním počít? Orchidej do něj jednoduše namočte. Měla by si v něm pobýt přes noc, během dne ji pak nechte oschnout. A tohle opakujte další 2-3 dny. Teprve poté ji přesaďte do nové kůry a umístěte na vhodné místo. Uvidíte, že brzy začne opět růst a kvést. Nezapomínejte však ani na správnou péči. Například přímá zálivka orchidejím nesvědčí. Mnohem lépe uděláte, když je jednou do týdne na hodinu namočíte do odstáté vody.