Zjistěte, kolik peněz vám může stát přispět na solární techniku
Obsah článku
Dotace na fotovoltaické panely a solární systémy zdaleka nejsou určeny jen pro velké firmy. Naopak. Díky programu Nová zelená úsporám na ně dosáhne úplně každý. Ukážeme vám, jaká kritéria musíte splnit a kolik peněz nakonec od státu obdržíte.
Je důležité zmínit, že neexistuje jen jedna jediná „škatulka“ na fotovoltaiku. Na účet tedy neobdržíte identickou částku, ale takovou, která se odvíjí od druhu pořízeného zařízení. A všeobecně také platí to, že čím více energii ze slunce využijete, tím větší dotace získáte.
Až 150 000 Kč pro rodinný rozpočet
Nejlépe na tom budou majitelé nemovitostí, kteří si na zahradu nebo na střechu pořídí rovnou malou fotovoltaickou elektrárnu. Pokud bude splňovat některé z těchto kritérií, pak nestojí této vysoké dotaci zcela nic v cestě. A o jakých kritériích je řeč?
- Zvolená elektrárna musí nabídnout akumulaci elektrické energie a využitelný zisk více než 4 000 kWh/rok, nebo se musí pyšnit efektivní spoluprací se systémem určeným pro vytápění a přípravu teplé vody, který je navíc opatřen tepelným čerpadlem. Pokud vaše elektrárna těmto kritériím odpovídá, můžete se v brzké době těšit na pořádnou finanční injekci pro svůj rodinný rozpočet.
Velkou dotaci dostanou i majitelé běžných solárních systémů
Pokud se ovšem zatím mezi „solární barony“ zařadit nechcete, nevadí. Stačí, pokud si pořídíte solární nebo fotovoltaický systém, určený pro vytápění a ohřev teplé vody, a rázem vás potěší dotace ve výši 55 000 Kč.
Ale pospěšte si, program Nová zelená úsporám běží jen do konce roku 2021. A i když zodpovědná místa slibují, že budete nejméně o pět let prodloužen, raději bychom na to nespoléhali. Do svého bydlení tak raději investujte co možná nejdříve. Máte tak jistotu, že o žádnou podporu ze strany státu nepřijdete.